Kavşak Nedir? Kavşak Türleri Nelerdir?

Kavşak Nedir? Karayollarında en az iki yolun birbiriyle kesişmesi durumuna kavşak denir. Kavşak nedir kısaca tanımlayacak olursak; birden fazla yolun kesişmesine kavşak tanımı yapılmıştır.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda kavşağın tanımı, kavşak çeşitleri ve sürücülerin en çok karıştırdığı kavşaklarda geçiş önceliği ve geçiş üstünlüğü arasındaki farktan bahsedeceğim.

Kavşak Çeşitleri Nelerdir?

  1. Kontrolsüz kavşak
  2. Kontrollü kavşak
  3. Modern dönel kavşak
  4. Dönüş adası kavşağı
  5. 3 yönlü T kavşak
  6. 3 yönlü Y kavşak
  7. Köprülü kavşak
  8. Trafik ışıklı kavşağı

1-) Kontrolsüz Kavşak

Adını sıklıkla duyduğumuz ama tam olarak anlamını bilmediğim trafik terimlerinden biridir. Birden fazla kesişen yolun birbirine üstünlüğü olmayan eşdüzey yolların kesiştiği yerlere kontrolsüz kavşak denir. Kısaca anlatmak gerekirse eşit yolların kesiştiği yer olarak da tanımlanabilir.

Kontrolsüz kavşakların özellikleri;

En önemli özellikleri bunlardır. En dikkat edilmesi gereken de sağdan gelene yol verme kuralı olduğunu unutmamamız gerekir.

2-) Kontrollü Kavşak

Bir önceki başlıkta kontrolsüzü öğrendiğimize göre kontrollü kavşak tiplerinin ne olduğuna dair fikir üretmek hiç de zor olmamalı. Kavşak kollarının birbirine üstünlüğü olan yolların kesişimine kontrollü kavşak denir.

Kontrollü kavşak nedir kısaca özetleyecek olursam; hangi yolun ana yol hangi yolun tali yol olduğunu trafik işaret ve levhalarıyla belirlenen yolların kesişmesine denilmektedir.

Kontrollü kavşak kuralları;

3-) Modern Dönel Kavşak

Her ne kadar adı modern de olsa sürücülerimiz kendilerini hiç bu modernliğe kaptırmadığını belirtmek isterim. Göbekli kavşak olarak da bilinen araçların yön değiştirirken dönüş yaptıkları adalara dönel kavşak denir.

Dönel kavşak kuralları;

4-) Dönüş Adası Kavşağı

İlk geçiş hakkından bağımsız olarak sürücülerin sadece dönüşlerine imkan tanımak için yapılan göbeklere, adalara dönüş adası kavşağı denir.

Dönüş adası ve dönel kavşak arasındaki farklar:

5-) 3 yönlü T Kavşak

Adından da anlaşılacağı üzere iki farklı karayolunun T şeklinde kesişmesine T kavşak denir.

Ana yoldan düz giden araç en önceliklidir.İkinci öncelik ana yoldan gelip ayrılan yola giden araçtadır. Üçüncü Öncelik ise ara yoldan gelip ana yola katılan araçtadır.

6-) 3 yönlü Y Kavşak

En fazla iki karayolunun Y şeklinde kesiştiği yerlere üç yönlü Y kavşak denir.

Dönüş yapmak isteyen kısacası yola katılım yapacak araç sürücüsü, düz seyirle yoluna devam eden araç sürücülerine ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.

7-) Köprülü Kavşak

Özellikle ülkemizde son dönemde sıkça görmeye alıştığımız türdür. Bir yönden gelen trafik akımının, farklı yönlerden gelen akımla kesilmemesi için tasarlanmış olan yapılara köprülü kavşak denir.

Buralarda sabit bir kural yoktur. Yolun ve trafik akımının yoğunluğuna göre farklı trafik işaret ve levhalarıyla kurallar belirlenir. En güvenli yol yapıları arasında da yer almaktadır.

8-) Trafik Işıklı Kavşağı

Trafik ışığı dediğimiz trafik literatüründe ışıklı trafik sinyalizasyonu olarak tanımlanmaktadır. Birden fazla karayolunun kesiştiği noktalara ışıklı sinyalizasyonla donatılmasına trafik ışıklı kavşağı adı verilmektedir.

Işıklı kavşak kuralları;

Çok basit üç kuraldan ibarettir. Eğer bu kurallara uyulmazsa 47/1-b trafik cezası yazılır.

Kavşaklarda İlk Geçiş Hakkı ve Geçiş Üstünlüğü Arasındaki Fark

İlk geçiş hakkı: Kavşağın yapısına ve trafik işaretlerine göre araç karşılaşmalarında trafik mevzuatlarına göre ilk geçecek olan araca verilen hakka kavşaklarda ilk geçiş hakkı denir.

Geçiş üstünlüğü: Kavşağın yapısına, trafik ışıklarına ve işaretlerine bakılmaksızın ilk geçiş hakkı verilen araçlara kavşaklarda geçiş üstünlüğü denir.

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar;